חיפוש
  • Amit Gerufi

טיפול קצר מועד, אפשר גם אחרת.

ד״ר מיכל בן-צבי זומר

כשחושבים על טיפול נפשי, עולה בראשנו בדרך כלל תהליך עמוק, הדורש מפגשים רבים. לאורך שנים, על ספה מהוהה ובאור חלש יושבים המטפלת והמטופל ומנסים לחשוף את התרחשויות הלא מודע. ביחד הם שואפים להגיע לתובנות חדשות אודות הסבל והמצוקות בחייו של המטופל.

האם זו הדרך היחידה או המתאימה ביותר לטפל באדם הפונה לעזרה נפשית? ודאי שלא. כבודה של הגישה הטיפולית הזו במקומה מונח. ועם זאת, הטיפול המתואר למעלה מניח כי הפונים הם בעלי משאבים אינסופיים כמעט של זמן וכסף ושהדרך היחידה לעזור להם היא על ידי עבודה טיפולית לאורך שנים.

באמצע המאה הקודמת, שינויי מדיניות הובילו את חברות הביטוח הרפואיות בארה״ב לענות על דרישה של המבוטחים לממן טיפול נפשי. העלויות של טיפול ארוך טווח היו גבוהות מדי, ולכן הדרישה לקיצור הטיפול באופן משמעותי הובילה לפיתוח שיטות טיפוליות עם אידיאולוגיה שונה. השיטות הללו התאימו למימון המוגבל, שחברות הביטוח היו מעוניינות להציע.

ניתן לחשוב, אם כך, שטיפול קצר מועד לוקה בחסר, כיוון שהתפתח סביב אילוץ כלכלי בלבד. אבל כיום ידוע שתחום הטיפול הרגשי כולו קיבל תפנית חשובה בעקבות זאת. נמצא כי גם באמצעות התערבות קצרת מועד, ממוקדת מטרה, שאינה שואפת לחשוף את מעמקי הנפש של המטופלים, ניתן לעזור רבות לאנשים הנמצאים במצוקה נפשית.

זה דומה לפנייה לרופא שיניים. אנו מצפים לקבל פתרון שיסיר את הכאב, ולא בהכרח יעקור את השן. במקום טיפול שורש, לרוב נסתפק בהסרת העששת וסתימת החור. הפחתת תסמינים גורמי vמצוקה חשובה מאין כמוה, גם אם יש סיכוי שהשן הזו תחזור לכאוב לנו בעתיד. הטיפול המקומי בשן, והפחתת הכאבים, לגיטימיים ובעלי ערך בפני עצמם.

בדומה לכך, טיפול נפשי קצר מועד אינו מתיימר לפתור את שורשי הבעייה ואינו מבקש לחשוף את מעמקי הנפש ולחקור את פרטי הסיפור האישי של המטופל. הבנה עמוקה ומורכבת של מצוקתו של המטופל אינה המטרה בטיפול כזה. טיפול קצר מועד מספק מענה ממוקד שמטרתו להפחית את המצוקה.

אז מה בעצם עושים בטיפול קצר מועד שיכול לעזור? ישנם סוגי טיפולים שונים ופותחו מודלים מגוונים לנתינת מענה מהיר לעזרה נפשית.


טיפול בזמן משבר (Roberts) נותן מענה ממוקד לאנשים שחוו שבר בחייהם כמו פיגוע, אבטלה, אובדן, או כל דבר מאיים אשר גורם טלטלה קשה בחיים.

אירוע כזה עלול לעורר באדם תסמינים נפשיים כמו חרדה, דיכאון, שכחה, ותחושות קשות מנשוא כמו אין אונים או אשמה. תהליך הטיפול ממוקד בעיבוד האירוע והבנתו, תוך כדי נרמול התחושות הקשות שהוא יוצר, ונתינת כלים להרגעת תחושות אלו. אורך הטיפול נע בין 3-10 מפגשים. התערבות בזמן משבר יעילה ביותר בטווח הקצר, וגם במקרים רבים מונעת התפתחות בעיות נפשיות בטווח הארוך, כמו למשל הופעתה של תסמונת פוסט-טראומטית.


טיפול קצר ממוקד פתרון (Steve d e Shazer) הוא טיפול האורך בין 10-20 מפגשים, ומתאים לאנשים שחווים מצוקה סביב נושא מסוים בחייהם. המטפלת עוזרת לפונה להגדיר את הבעיה, לחקור את האפשרויות העומדות בפניו או בפניה, ולמצוא את הכוחות והאומץ לממש את הפתרון המתאים.

זהו טיפול שאינו חוקר את ההיסטוריה האישית של האדם, אלא ממוקד בקושי ובדרכים לפתרונו. לדוגמא, אשה הפונה לטיפול בעקבות כשלונות חוזרים ונשנים להציב גבולות לבני משפחתה, שבגללם היא לא מצליחה להתפנות לצרכיה האישיים, יכולה להפיק מטיפול כזה. הטיפול יעזור לה להבין את הקושי, ויתן לה כלים מועילים להצבת גבולות.טיפול דינאמי קצר מועד (Franz Alexander) הוא גרסה מקוצרת וממוקדת של הטיפול הנפשי הארוך ״הקלאסי״. הטיפול אורך בין 10-30 מפגשים בהם צוללים לעומקו של קונפליקט מרכזי בנפשו של האדם. קונפליקט שגורר דפוסי פעולה שלא משרתים אותו. המטפל והמטופל מנסים להבין את שורשיו של הקונפליקט, ומתוך התובנות שעולות גדל החופש של המטופל לבחור בהתנהגות שונה מן הדפוסים שאליהם הוא רגיל.


לדוגמא, גבר צעיר, רגיש ועדין המוצא עצמו נקשר שוב ושוב לנשים אשר מזלזלות בו ובסופו של דבר גם נפרדות ממנו, יכול להיעזר בטיפול זה להבנת המערך הרגשי המכוון אותו להתאהב בנשים אשר לא מעריכות את החוזקות שלו.

הבנה זו תוכל לעזור לו לבחור אחרת, בנשים אשר יכולות ליהנות ולהעריך בן זוג רגיש ועדין. גישה טיפולית זו שמה גם דגש רב על הקשר הטיפולי כזירה חשובה שבה הדפוסים עשויים לבוא לידי ביטוי. הטיפול מאפשר התבוננות על אותם דפוסים במקום בטוח ומיטיב.

טיפול קצר מועד, אם כך, נותן מענה חשוב לנמצאים במצוקה או זקוקים ליד מכוונת. הוא מאפשר לאלו שאינם מעוניינים או צריכים להתחיל במסע ארוך הצולל אל מעמקי הנפש, לחוש הקלה משמעותית בכאב ובמצוקה תוך זמן קצר ובאמצעות כלים יעילים, שניתן לעשות בהם שימוש גם בהמשך הדרך. לסוגי מצוקות מסויימים, טיפול קצר מועד יעיל ממש כמו טיפולים ארוכי טווח.

טיפול זה מאפשר לחסוך במשאבים חשובים כמו זמן וכסף ולתת פתרון ממוקד למצוקה. בשונה ממודלים טיפוליים ארוכי טווח, הטיפול הקצר מותאם למספר קטן של פגישות, ומאפשר קבלת מענה מדויק ומהיר. ולעתים, זה בדיוק מה שאנחנו צריכים.


ד''ר מיכל בן צבי זומר פסיכולוגית קלינית מומחית מייסדת ומנהלת ״קצר ולעניין״. מנהלת שירותי הייעוץ הפסיכולוגי במכללת שנקר, בעלת קליניקה פרטית בתל אביב, בניו יורק ובמרחב האינטרנטי. מאמינה שטיפול טוב הוא טיפול מתאים לאדם, למצב ולמטרות המוגדרות מראש.

6 צפיות0 תגובות